Cine nu e gata … este a doua parte a seriei Naia Thulin, serie care a inceput in forta cu una dintre cele mai bune carti thriller citite in ultimii ani: Omul de castane. In primul rand, sunt socat sa constat ca am citit aceasta carte acum … 6 ani (da, in 2020, in plina pandemie!). Pentru mine, acea carte mi-a ramas in minte pentru ca m-a luat pe nepregatite, pentru ca a reusit sa ma impresioneze, sa-mi faca “pielea de gaina” desi citesc constant thrillere. Uite ca inca exista astfel de thrillere (deloc intamplator, cele nordice sunt cele care ma dau pe spate in ultima vreme).
Acum, ca sa incep cu sfarsitul (cica asa e recomandat pe bloguri si asa vor mai nou si diversii roboti), spun din start: Cine nu e gata … nu se ridica la nivelul Omului de castane. Este excelenta, este printre cele mai bune thrillere de anul acesta, este extrem de bine scrisa, insa nu m-a impresionat. Nu m-a speriat. Nu m-a socat. Eram deja pregatit, ma asteptam la mai rau, la mult mai rau, dar nu. Cartea este bine scrisa, este inteligent construita, insa nu are nimic socant. Pielea nu mai e de gaina, am putut sa o parcurg cu calm. E drept, are mult suspans, chiar voiam sa aflu deznodamantul, insa nu mai are brutalitatea Omului de castane. Nu mai cine a citit cartea (apropo, ecranizarea Netflix e mult prea soft!) intelege ce vreau sa spun. Continue reading



















